Ferrata: MÖDLINGER KLETTERSTEIG

Ferrata: MÖDLINGER KLETTERSTEIG

Autor: Vladimír Popluhár

Zdravím.
Čo to?
Je sobota - dvanásta hodina a ja nemám nič na práci. Všetko som krásne stihol v týždni a mne zostáva pre seba pár hodín krásnej samoty. Čo s ňou???
Vhuplo mi do hlavy, že pred časom som prvýkrát absolvoval malú feratku nad Modlingom:
https://www.bergsteigen.com/tour...

Vtedy som bol s kamošom, ktorý mi ukazoval základné veci správania sa na ferrate, ako mám postupovať a istiť sa. Bezpečnosť samozrejme nadovšetko. Lenže to sú už dva mesiace a ja by som si to chcel zopakovať. Veď opakovanie je matka múdrosti – no nie?
Nemám ale nič z ferratového setu. Teraz na zimu som si tieto veci nechcel kupovať, veď ferratová sezona pomaly končí. V hlave mi však prebehol skvelý nápad:
Požičovňa!!!.
Viem o jednej – je v Outdoor Guide, je otvorená každý deň a je to vlastne pre mňa po ceste do Rakúska. Pri letisku. Všetky info najdete tu:
https://outdoorguide.sk/pozicovn...

Ceny sú prijatelné, len tá záloha je dosť vysoká. Ale samozrejme musí byť. Takže treba sa ešte zastaviť v bankomate. Veľmi som nečakal, že bude volný ferratový set, len tak z hodiny na hodinu.
Nabehol som do horeuvedeneho obchodu a predniesol som svoju ideu o požičaní ferratového setu. Pracovníci obchodu mi s úsmevom oznámili, že všetko je ok a môžem si set požičať. Takže to bolo super. Za desať minút som mal všetko, čo potrebujem k prejdeniu ferraty.
Za hodinku a pol už nastupujem do výstupu na ferratu. Začiatok je vraj taký céčkový. Aha – neviete čo to je. Ferata sa deli na obtiažnosti od A po F. Efko asi nikdy v živote nedám. Ja budem spokojný s céčkovou obtiažnosťou na ferrate. Aj tak aj tam budem visieť niekde nad poriadnou hlbočinou. To som sa dočítal na info – ja som v tomto totálny amatér. Ale trúfal som si, aj ked s malou dušičkou. To však treba prekonať.
Takže začiatok je trošku náročnejší – myslím z pohladu mňa - amatéra. Starí ferratoví vlci sa len pousmejú. Každý však začínal. Skala je mokrá, treba si rozmyslieť každý krok a byť totálne sústredený na všetky úkony, ktoré sú nutné k lezeniu a isteniu. Prepínanie Y-slučky, tak ypsylonky, vyhľadavanie stupov na výstup a tak. Zvládol som tento vraj cečkový úsek a pomaly som sa béčkovým úsekom posúval ďalej a ďalej po ferratke. Je to super relax, hlavne po náročnej práci, keď je človek zamestnaný aby viedol ludí. Tu vediem len seba a myšlienky na všetko ostatné vypínam.
Ferratka má tri časti, v odpočinkových miestach si fotím a kochám sa. Rozmýšľam nad nesmrtelnosťou chrústa a je mi fajn. Len sa musim trošku aj pohnúť, lebo za mnou sa ťahajú další ferraťáci. Považujem túto ferratu za fajn výukovú. V podstate človek zlieza a prelieza všetky možné nástrahy, ktoré lezec môže stretnúť na omnoho ťažších ferratách. Strmé lezenie, prekonanie strachu z výšky, hladanie špár v stene i prechod mostíka. To všetko sa dá na tejto ferratke naučiť a získať aké také návyky pre ďalšie zliezanie feeratových trás. Vlastne je to taká výuková ferrata, ktorá každému určite niečo dá. Všimol som si taktiež, že každé trošku náročnejšie miesto, ktoré by v niekom mohlo vyvolávať traumu sa dá krásne obísť a pokračovať dalej po ferrate. Samozrejme po čase treba vyskúšať znovu a prejsť aj to čo si človek myslí, že neprejde. Všetko sa dá zvládnuť.
Toľko k mojim postrehom.

Okolo mňa sa povaľujú hmlové duchne, jesenné výhľady však robia krásnu atmosféru v tejto lokalite. Farebné listnaté stromy okolo mňa sú nádherné a údolie Hinterbruhlu rozprestierajúce sa podomnou zvádza k ďalším a ďalším fotkám. Všetko je krásne. Vedľajší kopec sa pýši ruinou hradu Modling, tam sa stihnem tiež zastaviť.
Je to tu proste ideálne miesto na kratší poobedňajší výjazd. Odporúčam ho každému. Ferratka je taká čerešnička na torte, ktorú mi tak trošku sprostredkovala aj hore uvedená požičovňa.